Milovníci historie se mohou těšit nejen na pohled z věží, ale také na odhalení opravených unikátních krovů ze 14. století na Staroměstské mostecké věži. Oprava trvala půl roku. Dřevo podle Národního památkového ústavu (NPÚ) použité na trámy pochází z doby, kdy se stavěl Karlův most. Podle památkářů se jedná o architektonický skvost. Podobné krovy ze stejného období se v Praze nacházejí v kostele svaté Anny, takzvané Pražské křižovatce nebo na Karlštejně. Firma ABL uvolnila na tuto opravu jeden milion korun.
V rámci prohlídky Petřínské rozhledny bude volný vstup také do Zrcadlového bludiště. Nadšenci se mohou těšit i zaposlouchat do přednášek odborníků.
Smlouva na správu pražských věží mezi Pražskou informační službou (PIS) a společností ABL ale končí. PIS si vyhradila právo vzít tuto výpověď jednostranně zpět do 31. října letošního roku.
Nový radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) zpochybnil právě výběrové řízení a žádal ukončení smlouvy. Ředitelka Lucie Ramnebornová, která působí ve funkci téměř čtyři roky, ale s radním nesouhlasí.
ABL má roční výpovědní lhůtu. Město nyní s PIS musí vyřešit, jak dále. Pražská informační služba připravuje podle ředitelky veškeré podklady o budoucím modelu správy pražských věží, o kterých bude třeba rozhodnout i v souladu s požadavky pražské radnice.
Firma ABL FM Services, kterou nyní vlastní Matěj Bárta, bratr exministra a poslance Víta Bárty, se starala o Malostranskou mosteckou věž, Staroměstskou věž na Karlově mostě, Prašnou bránu, Staroměstskou radnici, Petřínskou rozhlednu i věž chrámu svatého Mikuláše na Malostranském náměstí. Pražské informační službě platila za rok správy těchto vybraných památek 50 milionů korun.
Zdroj: Mediafax