Život na dluh je samozřejmě věcí každého, přesto je rozumné při úvaze o spotřebitelském úvěru doporučit: velmi dobře si vše spočítat a nepodlehnout momentálnímu rozpoložení či touze. Rozhodujte o výdajích v souvislosti s příjmy domácnosti. Před podpisem spočítejte, o kolik (nebo kolikrát) danou věc přeplatíte. Zjistěte si úrokové sazby, smluvní pokuty prodlení či nesplácení. Spočtěte si dobu splácení – bude to do dalších vánoc nebo několik dalších let? A budou fakt zaúvěrované svátky o tolik hezčí?
Zatímco řadu lidí drží zábrany a respekt, mnozí ostych odložili, a půjčují si o sto šest aj o dvě stě dvanáct. Ano, v části zeměkoule je akceptované pořizovat hypotéku na bydlení či rekonstrukci nebo automobil na leasing. Zásadní, dlouhodobé, investiční. Jinou věcí ale mohou být požitky zjevně zbytné: dovolená, rodinná oslava, placatý televizor, nedejbože mobil. Asi jen opilcovy vypité mozkové buňky odumírají k ránu rychleji, než elektronika či podobné rychloobrátkové věci. V červnu už sousedovi z vašeho nového mobilu jazyk nezapadne! Ovšem žádné katastrofické apokalypsy - podle údajů ČNB bývá sice meziroční nárůst dluhů domácností 150 miliard, ale dvoutřetinový podíl patří úvěrům hypotečním, spotřebitelské zatím nepřevládají.
Praha 9 se může – a právem – pyšnit vynikajícími nákupními centry, ať již si vyberete Letňany, Černý most nebo třeba vysočanský Fénix či další. Nijak obchodníky nedémonizujme – dělají svou práci. A dá se tu koupit mnoho pěkného, co přinese radost našim blízkým. My jako zákazníci jen máme posoudit, zda onen kýžený produkt potřebujeme, a zda na něj i máme bez neadekvátního zadlužování. Zda si budem tedy v následujících týdnech říkat i „šťastné a veselé“, nebo jen „vám i celé vaší rodině šťastnou a veselou splatnost“, je fakt jen na nás.
Jan Bělohubý
šéfredaktor