Kongresu účastníků kosmických letů se čínský kosmonaut Yang Liwei účastnil vůbec poprvé. Při společném focení čtyř desítek kosmonautů a astronautů se postavil skromně na kraj skupinky. Pak se ale stal hlavní hvězdou dne. Začali za ním chodit ostatní kosmonauté, představovali se mu, chtěli si s ním potřást rukou a společně se s ním vyfotit. „Dobrý den, jsem Alexej Leonov, letěl jsem lodí Voschod a Sojuz během letu Sojuz - Apollo," přišel se Yang Liweiovi v anglickém jazyce představit legendární ruský kosmonaut. Další na řadě byl americký astronaut z Apolla 9 Russell Schweickart. Prohodili pár slov a vyměnili si vizitky, zatímco vedle čekal první Polák v kosmu Miroslaw Hermaszewski, aby se s Číňanem vyfotil. Následovalo další focení s českým poslancem Petrem Bratským a naším kosmonautem Vladimírem Remkem. S Yang Liweiem si přišli popovídat otec a syn Owen a Richard Garriottové a o společnou fotku požádala jihokorejská kosmonautka. Z podia během slavnostního zahájení jej srdečně zdravil prezident organizace účastníků kosmických letů Chris Hadfield a neopomněl zdůraznit, že Čína je teprve třetí zemí, které se podařilo sestrojit raketu a kosmickou loď, jež vynesla člověka do vesmíru.
Čínského kosmonauta doprovázely během prvního dne kongresu dvě ženy - jeho manželka a čínská velvyslankyně. „Po úspěšném kosmickém letu našeho kosmonauta jsem pocítila zvýšený zájem o naši zemi, podnikatelé i politici se zajímají o kosmický program i úspěchy v oblasti vědy," řekla plynnou češtinou čínská velvyslankyně Huo Yuzhen. „Kosmonautika není ale jen záležitostí Číny, slouží celému lidstvu a je dobře, že jednotlivé země dokáží během kosmických letů spolupracovat," dodala velvyslankyně.
„Je samozřejmé, že země spolupracují při výzkumu kosmu. Čínská kosmická agentura spolupracuje s Ruskem i dalšími zeměmi, avšak naše kosmická loď Shenzou 5 je výsledkem čínských technologií, včetně elektroniky," zdůraznil čtyřiačtyřicetiletý čínský kosmonaut Yang Liwei.